دلیل عدم برخورد ماهواره ها در فضا چیست؟

در حال حاضر هزاران ماهواره در فضا وجود دارند که توسط سازمان‌ها و کشورهای مختلف به مدار زمین فرستاده شدند، اما دلیل عدم برخورد این ماهواره ها چیست؟

از چندین سال گذشته تا به امروز سازمان‌ها و کشورهای مختلف با اهداف گوناگون خود هزاران ماهواره را به مدار زمین فرستادند و هر سال نیز به تعداد آنها افزوده می‌شود. این ماهواره ها هر کدام از یک مسیر ویژه‌ای بهره می‌برند و بدون برخورد با سایر ماهواره ها در حال حرکت در مدار زمین هستند، اما چرا این ماهواره ها در فضا با یکدیگر برخورد نمی‌کنند؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

چرا ماهواره ها در فضا با هم برخورد نمی‌کنند؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید بدانید از سال ۱۹۷۶ میلادی سازمانی تحت نام نهاد نظارتی اشیا فرستاده شده به فضا در سازمان ملل مسئول کنترل مکان پرتاب ماهواره ها به فضا انتخاب شد و حرکت تمام ماهواره ها به صورت دقیق توسط این نهاد رصد می‌شود. همچنین دفتر امور فضای بیرونی سازمان ملل نیز مسئول نگهداری یک ثبت نام از ماهواره ها و این که هر نوع پرتاب برنامه‌ریزی شده آنها به اندازه کافی از هم تفکیک شده باشد، است. علاوه بر این قرار است به زودی با هدف جلوگیری از برخورد احتمالی ماهواره با یکدیگر برای آنها سیستم کنترل ترافیک ویژه در نظر گرفته شود.

ماهواره ها در فضا 2 - دلیل عدم برخورد ماهواره ها در فضا چیست؟

دکتر آلاستر گان، یک فیزیکدان نجومی در این خصوص عنوان کرد با توجه به این که هر ساله به تعداد ماهواره ها در فضا افزوده می‌شود، باید برای جلوگیری از برخورد آنها تغییرات جدیدی مانند سیستم کنترل ترافیک ویژه در نظر گرفته شود. گفتنی است تاکنون بیش از ۸۶ درصد از کل ماهواره ها، کاوشگرها، لندرها و فضاپیماهای سرنشین‌دار پرتاب شده به مدار زمین یا فراتر از آن در سازمان ملل به ثبت رسیده‌اند.

طبق آخرین آمارها، در حال حاضر حدود ۶ هزار و ۲۵۰ ماهواره در مدار زمین قرار دارد که از این تعداد حدود ۳ هزار ماهواره همچنان مشغول فعالیت هستند، اما باید بدانید در محیط فضایی زمین حدود ۲۸ هزار و ۲۱۰ قطعه زباله فضایی و حدود ۱۲۹ میلیون قطعه کوچک‌تر متعلق به ماهواره ها و فضاپیماها قرار دارد که نمی‌توان آنها را ردیابی کرد. البته آژانس‌های مختلف به کمک سنسورهای نوری یا با رادار این موارد را کنترل می‌کنند، اما در آینده نزدیک جلوگیری از برخورد‌های فاحعه‌بار برای ماهواره ها بسیار ساخت خواهد بود و به همین دلیل باید تغییراتی در رویه کنترل آنها اعمال شود.

گفتنی است طی سال‌های گذشته نیز شاهد برخورد برخی از ماهواره ها با یکدیگر بوده‌ایم؛ برای مثال در سال ۲۰۰۹ میلادی در فضای آسمان سیبری ماهواره ایریدیوم ۳۳ و کاسموس ۲۲۵۱ با یکدیگر برخورد کردند. علاوه بر این در آوریل سال ۲۰۲۱ نیز یک ماهواره ناپدید شد و امکان ردیابی آن دیگر برای نهادهای مسئول وجود ندارد.

در همین راستا کارشناسان اعلام کردند طی چند دهه آینده با حجم انبوهی از زباله‌های فضایی در مدار زمین مواجه خواهیم شد که به دلیل عدم کنترل این زباله‌ها، برخورد آنها با ماهواره‌های مستقر در مدار زمین باعث خسارت‌های زیادی به سازمان‌های مختلف خواهد شد. با وجود این که از بین بردن زباله‌های فضایی کار دشواری است، محققان قصد دارند یک سیستم کنترل ترافیک فضایی ایجاد کنند و همچنین برای ماهواره‌ها نیز سیستم‌های خودکار جلوگیری از برخورد در نظر بگیرند.

منبع : خرید vpn در iransafe.net

پست مرتبط
سفرهای فضایی - ایلان ماسک بلیت یکی از سفرهای فضایی شرکت ویرجین گلکتیک را رزرو کرد
ایلان ماسک بلیت یکی از سفرهای فضایی شرکت ویرجین گلکتیک را رزرو کرد

ایلان ماسک با پرداخت ۱۰ هزار دلار بلیت یکی از سفرهای فضایی شرکت ویرجین گلکتیک را رزرو کرد تا با شرکت رقیب خود به فضا سفر کند. اخیرا ریچارد برانسون، مالک ویرجین گلکتیک برای اولین بار با هواپیمای فضایی این شرکت توانست رویای سفر به فضای خود را محقق سازد و مدت کوتاهی را در مرز فضا […]

ادامه مطلب
galaxy nasa e2t8 - دو ماهواره ناسا ادغام کهکشان‌ها را به تصویر می‌کشند
دو ماهواره ناسا ادغام کهکشان‌ها را به تصویر می‌کشند

بی‌شک ۴.۵ میلیارد سال بعد روی کره زمین نخواهیم بود تا بتوانیم تغییرات کهکشان‌ها را مشاهده کنیم،‌ اما دو ماهواره ناسا می‌توانند تصویری از ادغام کهکشان‌‌ها را برای ما به تصویر بکشند. به نظر می‌رسد در آن مقطع زمانی، ادغام راه شیری با کهکشان آندرومدا آغاز می‌شود و خوشبختانه ماهواره‌های ناسا تصویری از آن را […]

ادامه مطلب
اولین زن فضانورد روی ماه قدم می‌گذارد

در مطلب قبلی گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ احتمالا دارای ۶ گزینه رنگ خواهد بود اشاره کردیم اکنون مطلب جدید را با شما در میان میگذاریم ایرانسیف : سفر به ماه یکی از پروژه‌های مورد علاقه‌ی فضانوردان بوده و یک فضانورد مرد در سال ۱۹۶۹ به عنوان اولین انسان پا بر روی ماه گذاشت. اما این‌بار شاهد فرود نخستین […]

ادامه مطلب