چگونه بازی های ویندوزی را در گنو/لینوکس اجرا کنیم ؟

اکثر علاقه مندان به بازی های کامپیوتری به علت این تصور اشتباه که گنو/لینوکس نمی‌تواند از بازی‌های ویندوز پشتیبانی کند، به ویندوز تمایل دارند. اکثر کسانی که تمایل به بازی دارند به ندرت گنو/لینوکس را انتخاب میکنند و خیلی از کاربرانی که با گنو/لینوکس راحت هستن بخاطر بازی به ویندوز مهاجرت میکنند.

اغلب سوالاتی که کاربران گنو/لینوکس میپرسند این است که چگونه بازی کنیم؟ خب وقتی صحبت از بازی می شود ویندوز گوی سبقت رو از گنو/لینوکس میبرد ولی این به این معنی نیست که ما هرگز نمی توانیم بازی های مورد علاقه‌ی خود را بازی کنیم.

آن چیزی که معمولا مردم نمی دانند این است که توسعه دهندگان بازی ها از بازار روبه رشد گنو/لینوکس غافل نیستند. در کنار شرکت هایی که بازی مبتنی بر گنو/لینوکس ساخته اند شرکت هایی مانند Valve یا Steam در حال تلاش برای ایجاد ابزارهایی هستند که می توانند از بازی های ویندوز در سیستم گنو/لینوکس پشتیبانی کنند.

مزیت بزرگ استفاده از گنو/لینوکس برای بازی نسبت به هر پلتفرم بازی دیگر، ثبات و پایداری آن است.

چگونه می توانید بازی های ویندوز را در گنو/لینوکس بازی کنید؟ در ادامه ابزارهایی که از بازی های ویندوز در گنو/لینوکس پشتیبانی می کنند را معرفی میکنیم.

Wine

cts8mdhyjczp - چگونه بازی های ویندوزی را در گنو/لینوکس اجرا کنیم ؟
winehq

رایج ترین روش برای اجرای برنامه های ویندوزی در گنو/لینوکس wine است، وقتی که WineHQ اولین نسخه پایدار خود که نسخه ۱٫۰ بود را منتشر کرد از ۲۰۰ بازی محبوب ویندوزی پشتیبانی می کرد. آخرین نسخه wine همچنین رتبه بندی بازی ها را ارائه می دهد که در تعیین تعداد تنظیمات مورد نیاز کمک می کند.

اگر رتبه بندی Platinum را ببینید، به این معنی است که این بازی با شانس ۹۹٪ به خوبی اجرا خواهد شد. رتبه بندی Gold به این معنی است که شما باید کمی آنها را پیکربندی کنید، اما در نهایت، آنها به خوبی کار خواهند کرد. برچسب های Silver و Bronze به این معنی است که ممکن است هنگام بازی مشکلاتی وجود داشته باشد. اگر برای یک بازی رتبه بندی آشغال (garbage) را نشان دهد، شانس کار کردن آن به همان اندازه کم است که ببینید یک پنگوئن صحبت می کند(به زبان انسان).

قبل از نصب، پایگاه‌داده wine را بررسی کنید!!!

Steam Play

dbsrs412vjhs - چگونه بازی های ویندوزی را در گنو/لینوکس اجرا کنیم ؟
steam play

جدیدترین نسخه بتای Steam Play در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. راهی که اجازه می دهد کاربران به نسخه های ویندوز، مک و گنو/لینوکس بازی های Steam دسترسی پیدا کنند. آنها در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ بازی برای کاربران گنو/لینوکس دارند و هر روز تعداد بیشتری افزوده میشود. به منظور افزایش سازگاری با بازی های ویندوز، تصمیم گرفتند نسخه بتای Steam Play شامل اصلاحات Wine و Proton باشد.

سایت رسمی Steam Play برخی از مزایای جدید را اینگونه ارائه می دهد:

  • بازی های ویندوز بدون اینکه دارای نسخه‌ی گنو/لینوکس باشند می توانند نصب شوند و به طور مستقیم از Steam گنو/لینوکس اجرا شوند.
  • شامل پشتیبانی کامل از Steamworks و OpenVR خواهد بود.
  • سازگاری بازی و کاهش عملکرد (performance) به دلیل اجرای DirectX 11 و ۱۲ بهبود یافته است.
  • بازی تمام کنترلر ها را به صورت خودکار تشخیص می دهد.
  • بهبود عملکرد بازی های Multi-thread در مقایسه با vanilla Wine.

لیست بازی هایی که نسخه بتای جدید Steam پشتیبانی می کند را بررسی کنید.

PlayOnLinux

cnc3zo433m0x - چگونه بازی های ویندوزی را در گنو/لینوکس اجرا کنیم ؟
playonlinux

نه تنها یک محیط تعاملی را فراهم می کند، بلکه شامل یک سری اسکریپت های از پیش ساخته شده برای کمک به کاربران در نصب برخی از بازی هاست. یک رابط کاربری موثر و کاربر پسند برای شبیه ساز wine است که به شما امکان پیکربندی و دسترسی به آن بدون استفاده از خط فرمان را می دهد.

نقطه ضعف POL این است که متاسفانه POL نمی تواند بدون WINE کار کند.

Lutris

o5hnqlek7ksw - چگونه بازی های ویندوزی را در گنو/لینوکس اجرا کنیم ؟
lutris

یکی دیگر از ابزار هایی که به شما امکان نصب و مدیریت بازی ها در گنو/لینوکس را می دهد Lutris نام دارد که مثل شبیه ساز برای بازی های ویندوزی عمل می کند.لایه سازگار مبتنی بر wine و proton دارد که به شما اجازه می‌دهد بازی های ویندوزی را بازی کنید. Lutris یک پایگاه داده بزرگ از بازی ها فراهم می کند و اسکریپت های آماده برای نصب دارد که می توانید دانلود کنید.

نتیجه

با توجه به میزان ثبات ارائه شده میزان استفاده از گنو/لینوکس در بین کاربران کامپیوتر افزایش یافته است. گیمرها این موضوع را مطرح می کنند که گنو/لینوکس قادر به پشتیبانی از بازی های مورد علاقه‌ی آنها نیست، و از این رو برای استفاده از گنو/لینوکس تردید دارند. با این حال، شرکت ها در سراسر جهان تلاش می کنند تا برای علاقه‌مندان به بازی های رایانه ای که مایل به استفاده از گنو/لینوکس هستند، راحتی را فراهم کنند تا با خیال راحت هم به بازی های مورد علاقه خود بپردازند و هم از سیستم عامل مورد علاقه خود استفاده کنند.

 

منبع : خرید vpn در iransafe.net

پست مرتبط